איזה סוגי ציפויים יש לשיניים

טיפולי שיניים מיועדים לא רק עבור טיפול בכאבים, סתימות וזיהומים. חלק מהטיפולים מיועדים גם עבור שיפור המראה של השיניים. אחת מהדרכים לשיפור אסתטיקה של הפה היא ציפויים לשיניים. מדובר במעטה חיצוני על השן שמותאם עבור כל מטופל באופן אישי. הציפוי מאפשר לשנות את הצבע, גודל והצורה של השיניים הטבעיות. מדובר במהפך של המראה הכולל של הפנים ולשם כך ישנם מספר סוגי ציפויים שמהם אפשר לבחור בהתאם למטרה שמנסים להשיג.

פגישת ייעוץ עבור ציפוי לשיניים

הגעה לייעוץ עם רופא שיניים היא השלב הראשון בתהליך של הכנסת ציפויים לשיניים. כיוון שישנן לא  מעט אופציות, בפגישה המטופל יכול לדון עם רופא השיניים ולהבין בהתאם למצב השיניים, איזו אפשרות תהיה הטובה ביותר עבורו והאם נדרשים טיפולים מקדימים. מטופל עם שיניים עקומות למשל עלול להזדקק לסוגר לפני שרופא השיניים יוכל להניח את הציפוי. רופא השיניים צריך גם צילומי רנטגן (אותם אפשר לעשות בזמן הפגישה) על מנת לבחון את בריאות השיניים של המטופל. הצילומים יאפשרו לרופא לראות האם יש מחלה בחניכיים, הופעה של עששת או כל סיבה שיכולה לדחות את פעולת הציפוי.  השלב הבא תהיה פגישה נוספת עם הרופא – בשלב זה, הרופא ייקח מידות על מנת ליצור תבנית של השיניים. פעולה זו מצריכה כחצי מילימטר מהשן (הרופא מסיר את זה באמצעות כלי השחזה) ובסיומה, הרופא יישלח את התבנית למעבדה חיצונית, שם ייבנו את הציפוי לשיניים.

איך מניחים ציפויים על השיניים?

למעבדות לרוב לוקח עד שבועיים לייצר את הציפוי לשיניים וברגע שהן מוכנות ניתן לקבוע פגישה עם רופא השיניים על מנת לוודא את מידת ההתאמה (צורה וצבע) של הציפוי. טרם הנחת הציפוי, רופא השיניים יבצע ניקיון של השיניים על מנת לוודא שלא נשארים שאריות של אוכל וחיידקים שעלולים לגרום לריקבון מתחת לציפוי. לאחר מכן, הרופא ישחיז את השן וימרח שכבה של "מלט שיניים" על מנת לחבר בין הציפוי לבין השיניים. רופא השיניים ידליק אור אולטרה סגול ויכוון אותו על השיניים – זאת על מנת להקשיח ולייבש את ה"מלט". פעולת הציפוי נמשכת עד שעתיים כשבסופם המטופל יכול לצאת מהמרפאה עם חיוך חדש ואסתטי.

ד״ר-אבי-בביוב
מאמר זה בחסות ד"ר אבי בביוב

בעל ותק וניסיון רב שנים בתחום שיקום שיניים והתאמת ציפויים.

ציפויי חרסינה

ציפוי לשיניים מחרסינה נחשב לחומר הכי פחות מזיק בתחום רפואת השיניים והוא גם מעניק מראה אסתטי לפה. מדובר בחומר מאוד חזק שאינו ברקמות החניכיים והמראה הטבעי שלו הופך אותו למאוד פופולארי.  ציפוי לשיניים שעשוי מחרסינה מצריך השחזה של השן לפני שמניחים את הציפוי והוא פתרון קבוע. הוא מתמזג בקלות עם הצבע של השיניים הטבעיות, הוא עמיד בפני כתמים, המרקם שלו חלק ומדמה בקלות את התחושה של שן טבעית, הוא מאוד חזק ועמיד והסיכוי שיופיע בו שבר או סדק מאוד נמוך. הוא אינו פוגע כאמור בחניכיים ובשיניים שמסביב, רובד החיידקים שמצטבר עם ציפוי חרסינה הוא קטן (כאשר מקפידים על שגרת ניקוי שיניים תקינה וקבועה) והוא לרוב מחזיק עד 15 שנים מיום הציפוי. עם זאת, קיים שני חסרונות עיקריים מציפוי מחרסינה – מדובר בציפוי יחסית יקר ביחס לחומרים אחרים וההליך הוא יחסית ארוך ופולשני.

ציפויים מרוכבים

אלו ציפויים שעשויים משרף – תערובת של חומרים אורגניים ואנאורגניים. מדובר בציפוי חזק (לא כמו החרסינה) שמורכב מחומר אורגני שזהה לחומר שבו משתמשים גם למילוי סתימות בשיניים. ציפויים אלה זולים יותר מציפוי חרסינה והם אמנם משתלבים היטב עם הגוון של השיניים הטבעיות, אך הם אינם עמידים לאורך זמן והסיכוי להופעת כתמים הוא גבוה. ההליך הנדרש לבצע בהנחה של ציפוי מרוכב פחות פולשני כיוון שאין צורך להסיר כמת גדולה של אמייל והסיכוי לפגיעה בחניכיים הוא נמוך. קיים סיכוי גבוה יותר להיווצרות של סדק או שבר אך קל מאוד לבצע תיקון. ציפוי מרוכב דורש הגעה חד פעמית אל רופא השיניים כך שההליך מאוד קצר אך הציפוי מחזיק עד שבע שנים בלבד.

מאורות

ציפוי דקיק שעשוי מחומר למינציה חרסינה וכמו בציפוי חרסינה, דורש גם הכנה מקדימה טרם ההנחה בפה של המטופל – לפני שמניחים את הציפוי, נדרשת הסרה מינימלית של האמייל. ציפוי זה יעיל במיוחד במקרים בהן השיניים של המטופל עקומות או שצבען דהוי. התחושה של הציפוי מאוד דומה לשיניים טבעיות והתחושה גם מרגישה טבעית. העלות של הציפוי מעט זול יותר מציפוי חרסינה אך הם נשברים בקלות (בגלל שהציפוי מאוד דק) ולכן אורך החיים שלהם יחסית קצר.

ציפוי נשלף / זמני

ציפוי שניתן להזמין און ליין ולכן אינו מצריך הגעה אל רופא השיניים. מדובר בציפוי זול ונוח לשימוש שלא כמו ציפוים קבועים לשיניים (ציפוי חרסינה או ציפוי שעשוי משרף), ניתן  לשלוף אותו בקלות ובמהירות. על מנת לקבל ציפוי נשלף, יש לבצע את ההזמנה און ליין עבור ערכה שכוללת מגש שבעת ההכנסה לפה מתגבש ומתאים את עצמו לצורה והמנח של השיניים של המטופל. הציפויים הנשלפים הם אמנם יותר זולים אך לא מומלצים על ידי רופאי השיניים כיוון שהם עלולים לגרום לפגיעה ברקמת החניכיים והצטברות הפלאק בהם גבוהה יותר. ציפוי שיניים קבוע הוא תמיד עדיף, גם אם העלות נראית גבוהה יותר, מדובר בהשקעה לטווח ארוך.

בין אם הצורך נובע מבעיה גנטית של צמיחה עקומה של השיניים או טשטוש והעלמה של כתמים על השיניים שנוצרו לאורך השנים, ציפוי לשיניים מהווה פתרון אידיאלי. חיוך עם פה מלא שיניים לבנות שישדר את המסר הנכון היא דרך נהדרת להעלות את הבטחון העצמי. החיוך הוא אחד הדברים הראשונים שרואים כאשר פוגשים אותנו וכשרוצים להשאיר רושם חיובי, כדאי לוודא שאנחנו מרגישים מלאי בטחון שאנחנו מחייכים.

Dental-care
Dental-care