אסתטיקה דנטלית

החיוך שלנו הוא לא רק דרך להביע שמחה, הוא חיוני לתמיכה בקשרים בינאישיים חיוביים, להצלחה בעולם התעסוקה ולשמירה על אטרקטיביות. חיוך נאה ככל שהיה לא יכול להיות מושלם ללא שיניים ישרות, לבנות ואסתטיות. השיניים שלנו משפיעות מאוד על המראה הכללי של הפנים ולכן אסתטיקה דנטלית כל כך חשובה. כיצד ניתן לשמור על אסתטיקה דנטלית? איך שיניים חסרות משפיעות על האטרקטיביות שלנו? מה הפתרונות לשיניים שאינן אסתטיות? התשובות לשאלות אלו ונוספות בנושא בהמשך המאמר.

אסתטיקה דנטלית דנטל קר
אסתטיקה דנטלית דנטל קר

יישור שיניים למבוגרים

אסתטיקה דנטלית מתחילה בשיניים ישרות ונעימות למראה היוצרות חיוך מושך ואטרקטיבי. למרבה הצער, לא כולם נולדים עם שיניים ישרות ולא פעם אנו רואים נערים ונערות שזקוקים ליישור שיניים ומרכיבים גשר קוביות מתכת. אך לפעמים גם מבוגרים נאלצים לעבור יישור שיניים בגלל שינויים דנטליים (או פשוט כי התהליך לא נעשה בגיל הנעורים והם רוצים לשפר את הנראות הכללית של הפנים). כמובן שגשר מתכת סטנדרטי הוא לא אופציה מספיק טובה מכיוון שהגשר לכשעצמו אינו אסתטי. כיום, ניתן לעבור יישור שיניים בעזרת שיטת הגשר השקוף. מדובר בגשר דיסקרטי מאוד, כמעט בלתי נראה, הוא אינו דורש קיבוע כמו גשר ממתכת והטיפול בו קצר יחסית לסוגי גשר אחרים. אופציה נוספת היא גשר פנימי שמונח על הצד האחורי של השיניים. הוא פחות נראה לעין ומעניק תוצאות טובות עם מינימום פגיעה אסתטית.

הלבנת שיניים

אחת הדרכים הפשוטות והיעילות ביותר לשפר את האסתטיקה הדנטלית היא כמובן על ידי הלבנת שיניים. שיניים לבנות ונקיות הן סימן לבריאות, היגיינה אישית גבוהה ונעורים. שיניים מוכתמות וצהבהבות מקושרות לחולי וחוסר אסתטיקה. ניתן להלבין את השיניים באמצעים ביתיים ברמה מסוימת (שימוש במשחת שינים מלבינה, רצועות הלבנה שניתן לרכוש בביתי המרקחת וכד') אך התוצאה מוגבלת. הלבנת שיניים במרפאה של רופא שיניים היא הדרך הטובה ביותר להגיע לשיניים נקיות ולבנות. רופאי השיניים עושים שימוש בלבנת שיניים בלייזר המציעה את התוצאה המקסימלית. הרופא יעשה שימוש בחומר ייעודי המגיב לקרן הלייזר ומלבין את השיניים. הטיפול נמשך לרוב כשעה, אינו כולל תופעות לוואי מיוחדות והתוצאות שלו נשמרות לאורך זמן.

כתרי חרסינה

בעבר, היה נהוג להניח כתרי זהב על גבי שיניים שהיו זקוקות לשיקום. כמובן שמדובר במפגע אסתטי ניכר, במיוחד אם מדובר בשיניים קדמיות. האפשרות השניה היא כתרי מתכת  אשר אמנם נחשבים לאיכותיים וחזקים אך המראה שלכם רחוק מלהיות אסתטי. כיום, ניתן לעשות כתרי חרסינה בגוון לבן ונאה. ניתן אפילו להתאים את הגוון של החרסינה לגוון של השיניים הטבעיות וליצור מראה אחיד ויפה. מקובל להשתמש בכתרי חרסינה לשיניים קדמיות כדי לשמור על האסתטיקה הדנטלית. כשמדובר בשיניים אחוריות רופא השיניים יכול להמליץ על סוג אחר של כתר למרות שניתן באופן עקרוני להשתמש בכתרי חרסינה גם בשן טוחנת.

ההשפעה של שיניים חסרות על מראה הפנים

חוסר בשיניים מקושר לזיקנה וחולי ולא בכדי – כאשר חסרות שיניים בפינו עצמות הלסת נוטות להיספג על ידי הגוף, פעולה אשר משנה את מבנה הפנים כולו. הסיבה לכך היא שהשיניים נעוצות בתוך הלסת ומשפיעות על התפקוד שלה. כאשר אין עומסי לעיסה באזור מסוים הגוף לא משקיע מספיק מאמצים כדי לתחזק אותו ולכן העצם תחלש. אם מספיק שיניים חסרות, לאחר מספר שנים ניתן לראות שינויים מרחיקי לכת במראה הפנים. עצמות הלסת "שוקעות" ומשפיעות גם על מראה הלחיים ויתר מבנה הפנים. נוצר מראה המאפיין זיקנה. הפתרון הטוב ביותר הוא כמובן שתלים דנטליים להשלמת השיניים החסרות. כיום ניתן לבצע שיקום של שורת שיניים שלמה במידת הצורך על גבי מספר שתלים קטן (שיטת אול-און4/6) וכך לשמר את האסתטיקה הדנטלית ומראה הפנים.

שמירה על חיוך צחור ויפה בעזרת שגרת היגיינה דנטלית כמובן שהדרך הטובה ביותר לשמור על אסתטיקה דנטלית היא לשמור על השיניים הטבעיות שלנו. כדי לשמר את שלמותן, בריאותן והמראה הנקי והיפה של השיניים שלנו חשוב מאוד להקפיד על צחצוח שיניים פעמיים ביום, שימוש בחוט דנטלי ושטיפת פה על בסיס קבוע. גוון השיניים שלנו מושפע לא מעט מצריכת מוצרי קפה ותה וכמובן עישון סיגריות לו השפעה ניכרת מאוד על צבע השיניים. בנוסף לכל אלו מומלץ להמעיט בצריכת משקאות ממותקים וסוכר באופן כללי. כדי לוודא שהשיניים נשארות בריאות יש להגיע לביקורת אצל רופא השיניים אחת לחצי שנה ולהקפיד גם על ביקורים סדירים אצל השיננית לניקוי שיניים מקצועי

Dental-care
Dental-care