הלבנת שיניים

כאשר אנו נולדים, השיניים שלנו לבנות כאשר אצל כל אחד מאיתנו, רמת הבהירות היא מעט שונה. לאורך השנים, גוון השיניים יכול להשתנות ולהפוך לכהה יותר. כיוון שהשיניים הם אחד הדברים הראשונים שאנשים שאנו פוגשים מבחינים בהם, ישנן פתרונות אשר באמצעותם ניתן להלבין את השיניים. אז מה מפחית מלובן השיניים? אלו סוגי טיפולי הלבנת שיניים קיימים? כל זה ועוד במאמר.

הלבנת שיניים דנט קר
הלבנת שיניים דנט קר

מה גורם לגוון השיניים להפוך לכהה יותר?

ככל שעוברות השנים ואנו מתבגרים, השיניים שלנו הופכות להיות כהות יותר ולרוב מקבלות גוון יותר צהבהב. אז מה משפיע על גוון השיניים?

 • מזון ומשקאות
 • טבק – עישון או לעיסה
 • היגיינה – צחצוח לא נכון או אי שימוש בחוט דנטלי
 • תרופות
 • מצב רפואי
 • גיל וגנטיקה
 • טראומה

חלק מכתמי השיניים נובעים בגלל פעולות קבועות שאנו מבצעים ביום יום. שימוש בטבק או שתייה של יין אדום, חוסר שמירה על היגיינת השיניים (שימוש במי פה , צחצוח נכון וניקוי השיניים בחוט דנטלי) חושפים את השיניים למצבים בהם הסיכוי להיווצרות כתמים הוא גבוה. ישנם מקרים שבהם מצב רפואי הוא שגורם לכתמים על השיניים ואז המצב לא רוב מחייב ביקור אצל רופא שיניים וטיפול מקצועי של הלבנת שיניים.

סוגי הלבנת שיניים

ישנן מספר דרכים לקבל שיניים לבנות.

 • משחת שיניים – מסייעות בהסרה של כתמים שטחיים בלבד כיוון שברובן אין מי חמצן. ישנם מוצרי הלבנה מקצועיים אשר נמכרים ללא מרשם ומכילים חמצן קרבמיד או מי חמצן ובאמצעותם אפשר להבהיר את הצבע של השיניים. חוזק המשחות להלבנת שיניים הוא יחסית נמוך ודורש הקפדה למשך זמן רב על מנת להגיע לתוצאה הרצויה.
 • רצועות הלבנה – רצועות שקופות דקות שכמעט לא ניתן להבחין בהן. הרצועות הללו מצופות בג'ל המבוסס על פרוקסיד שמסייע בהלבנה של השן. תוצאות ניתן לראות מספר ימים לאחר השימוש והן נשמרות לרוב לתקופה של ארבעה חודשים.
 • ג'יל הלבנה – מברשת קטנה שבאמצעותה מורחים ג'ל אשר מבוסס על חמצן על השיניים. גם כאן מדובר בתוצאה שאפשר לראות לאחר מספר ימים אשר נשמרת למשך כארבעה חודשים.
 • שטיפות – מי פה אשר כוללים בתוכם מי חמצן אשר מלבינים את השיניים. על מנת לראות תוצאות, יש להשתמש בהם באופן קבוע למשך לפחות 12 שבועות. שטיפות הפה לא יעילות כמו טיפולים אחרים כיוון שזמן החשיפה של השניים למי החמצן הוא יחסית קצר.
 • מגש הלבנה – מכיל ג'ל אשר מבוסס על פרוקסיד כמו רצועות ההלבנה. את המגש לובשים לזמן מוגבל לאורך היום וגם במהלך הלילה למשך כארבעה שבועות בהתאם לרמת הלובן המבוקשת.
 • הלבנה מקצועית – מתבצעת אצל רופא השיניים תוך שימוש בחום, אור מיוחד או בלייזר. מדובר בטיפול יחיד שנמשך בין חצי שעה לשעה שבסופו כבר אפשר לראות את התוצאות. במקרים מורכבים יותר, נדרשות מספר פגישות אך התוצאה בתום הפגישה הראשונה היא כבר מהותית.

הלבנת שיניים – כמה זמן זה לוקח?

הזמן שלוקח להלבין שיניים תלוי בשיטה שבה משתמשים. במצבים שבהם הטיפול של הלבנת שיניים נעשה במרפאת שיניים, השימוש בחומר נעשה בריכוז גבוה וחזק יותר ולכן אפשר לקבל תוצאות טובות גם לאחר פגישה אחת בלבד שנמשכת בין שעה לשעתיים. במקרים של שימוש בערכת הלבנת שיניים המיועדת לשימוש ביתי שרופא השיניים מכין ומותאם במיוחד לפה של המטופל לוקח זמן רב יותר עד שמשיגים את התוצאות. כיוון שהערכה נלבשת לפרקי זמן קצרים מדי יום ונעשה שימוש בריכוז נמוך יותר, לוקח יותר לקבל את התוצאה. ישנן גם משחות שיניים שמיועדות להלבנה אך חשוב לשים לב שהם מכילות מי חמצן אחרת פעולת ההלבנה לא תתבצע.

הלבנת שיניים ואוכל

כדאי להימנע  או לפחות להוריד בכמויות של אוכל שיש לו נטייה ליצור כתמים על השיניים. אכילה של מאכלים אשר עשירים בסוכר ובעלי צבע מלאכותי נוטים להשאיר לאורך השנים כתמים על השיניים. סוגי שתייה מסוימים גם הם יכולים לפגום בגוון השיניים. משקאות חומצתיים, יין אדום, תה או קפה מורידים מלובן השיניים. כמובן שלא ניתן להימנע לחלוטין אך כדאי לשים לב למינונים. לאחר טיפול של הלבנת שיניים, מומלץ להימנע ממאכלים קרים או חמים או מדי כיוון שקיימת רגישות באזור.

Dental-care
Dental-care