סוגי השתלות שיניים

השתלות שיניים היום נחשבות לפרוצדורה שבשגרה עבור רופאי שיניים רבים. בעבר, ההליך נחשב ליקר מאוד ודרש מומחיות מאוד גבוהה מצדם של רופאי השיניים שביצעו אותו. היום, התקדמות הטכנולוגיה וההכשרה של רופאי השיניים בארץ ובחו"ל הפכה השתלות שיניים לנגישות לכל מי שזקוק להן. השתלה של שן נעשית על ידי החדרה של שתל (מעיין בורג) לתוך עצם הלסת במקום בו קודם הייתה שן טבעית. לאחר מכן מורכב אמצעי שיקומי המדמה את השן שהייתה באזור, על גבי השיקום מורכב כתר. מהם הסוגים השונים של השתלות השיניים? כיצד לשמור על התוצאות של ההשתלה?

סוגי השתלות שיניים דנטל קר
סוגי השתלות שיניים דנטל קר

מתי חייבים לעשות השתלת שיניים?

השיניים שלנו הן רקמות חיות, הן אומנם מוקפות מבחוץ בחומר קשיח ובלתי חדיר (כמעט) אך במעמקי השן היא מורכבת ממוך ושורשים המחברים אותה לעצמות הלסת. דרך השורשים השן מקבלת הזנה ככל איבר אחר בגוף האדם. השיניים נחות בתוך עצמות הלסת ומושפעות מהן אך גם ההפך הוא הנכון – ללא נוכחות של שן האזור בלסת מתחיל התנוון ולהיספג על ידי הגוף. בנוסף, השיניים שלנו נשענות האחת על השנייה קלות, כאשר שן חסרה השיניים הסמוכות נוטות לזוז, מצב העלול לגרום לתנועה של כל השיניים ולשינויים במבנה הכללי של שורת שיניים כולה. מסיבות אלו בדיוק, כאשר אין מנוס מעקירתה של שן חשוב מאוד להחליף אותה בשתל.

העמסה מידית או השתלת שיניים בשיטה המסורתית?

ישנן שתי דרכים עיקריות לביצוע השתלת שיניים, השיטה המסורתית ושיטת ההעמסה המידית:

  • השיטה המסורתית: בשיטה זו מתבצעות מספר פגישות כאשר החדרת השתל היא השלב הראשון.0לאחר ההשתלה, הרופא סוגר את הפתח בחניכיים ומתחילה תקופת המתנה של מספר חודשים עד חצי שנה לקליטת השתל. רק לאחר מכן, הרופא יתאים מבנה שיקומי וכתר. שיטה זו נחשבת לאמינה מאוד ובעלת אחוזי הצלחה גבוהים במיוחד גם עבור מטופלים מבוגרים מאוד או כאלו שסובלים מצפיפות עצם נמוכה.
  • שיטת ההעמסה המידית: או השתלת שיניים ביום אחד כפי שהוא מכונה לפעמים. בשיטה זו לא ממתינים לקליטה של השתל אלא מרכיבים את האמצעי השיקומי והכתר על גבי השתל מיד. היתרון ברור – שן מתפקדת באופן מידי.

סוג ההשתלה יקבע על ידי רופא השיניים בהתאם למצבו הדנטלי והבריאותי הכללי של המטופל. כך למשל שיטת ההעמסה המידית לא תתאים למעשנים קבועים, חולי סוכרת בלתי מאוזנת, מי שסובל מאוסטיאופורוזיס ועוד.

השתלת שיניים בשיטת ALL-ON-4/6

בעבר מטופלים שסובלים מחוסר שיניים מרובה בשל גיל מתקדם, מחלה הגורמת להרס השיניים, עששת חמורה וסיבות נוספות נאלצו להשתמש בתותבות. מכיוון שלא ניתן להשתיל יותר מכ-10 שתלים בכל לסת לא פעם מטופלים אלו נאלצו להתמודד או עם השימוש בתותבות או עם השתלות מרובות וגשרים. כיום, ניתן באמצעות שיטת אול-און 4/6 לשקם שורת שיניים שלמה על גבי 4 עד 6 שתלים בלבד. רופא השיניים משתמש במבנה ייחודי המאפשר חלוקת עומסים נכונה ובריאה לעצמות הלסת וכך לשקם את השיניים בהצלחה גדולה. אחד היתרונות הוא האפשרות לעשות את הטיפול ביום אחד ללא צורך בהמתנה ממושכת להמשך שיקום.

השתלת שן קדמית

השתלה של שן קדמית אינה שונה במהותה מהשתלת שיניים אחרות. ההבדל הגדול כאן הוא בשיקולים האסתטיים. מכיוון שהשיניים האחוריות אינן בולטות בזמן דיבור, חיוך ואכילה ניתן לא פעם להתפשר על האסתטיקה שלהן לטובת פונקציונאליות. לא כך כמובן עם שן קדמית. השתל עצמו אינו מהווה מפגע אסתטי שכן הוא מוסתר בתוך עצם הלסת והחניכיים. כאשר בוחרים את אמצעי השיקום על גבי השתל, כאן נכנס השיקול האסתטי. מקובל לבחור בכתר חרסינה שניתן להתאים לגוון של השיניים הסמוכות כדי לשמור על חיוך נאה.

איך לשמור על השתלים לאורך זמן?

כדי לשמור על השתלים הדנטליים לאורך זמן חשוב מאוד לשמור על הוראות רופא השיניים. יש לצחצח את השיניים פעמיים ביום לעשות שימוש בחוט דנטלי ומי פה ולהימנע ככל האפשר ממוצרי מזון המכילים סוכר, במיוחד שתיה ממותקת. כמו כן, מומלץ מאוד להימנע משימוש במוצרי טבק. יש להגיע לביקורת אצל הרופא לאחר ההשתלה בזמנים שנקבעו, חשוב מאוד לא לדלג על הפגישות הללו. כמובן שמומלץ להגיע לבדיקה תקופתית אחת לחצי שנה כמו גם לביקור אצל השיננית. שמירה על הגינה דנטלית בריאה יכולה להבטיח שלמות של שתל לאורך שנים רבות מאוד.

Dental-care
Dental-care